Arama pazarlaması dünyasında göreceli olarak yeniyseniz, pazarlama toplantılarında “SEO içeriği” teriminin çok fazla kullanılmış olduğunu duymuş olabilirsiniz.

SEO içerik oluşturma stratejileri hakkında burada yanıtlamadığım herhangi bir sorunuz varsa, yorumlarda bana bildirin ve bunları burada veya gelecekteki bir blog yazısında yanıtlayacağım.

Başlayalım!

SEO İçeriği Nedir?

Pazarlamacıların SEO içeriği ile ne anlatmak istediğini anlamak için, tümce bileşenini parçalara ayırmak faydalı olacaktır:

*“SEO”, arama motoru optimizasyonu veya bir web sitesini optimize etme işlemi anlamına gelir; böylece kullanıcılar Google gibi arama motorları aracılığıyla web sitesi veya uygulamayı kolayca bulabilir.

*“İçerik” web üzerinde yaşar ve web üzerinde tüketilebilir herhangi bir bilgi anlamına gelir.

Seo İçeriği Nedir ?

Dolayısıyla, bu iki kavramı bir araya getirmek: SEO içeriği, arama motoru trafiğini çekmek amacıyla oluşturulan bir içeriktir. İçeriğinizi burada arama motorları için optimize etmekle ilgili bilmeniz gereken her şeyi size anlatmayacağım. Ancak sizlere yapmanız gerekenlerden kısaca söz edeceğim;

Anahtar Kelime Bulma

Anahtar Kelime Araştırması:

Arama yoluyla trafik oluşturmak istiyorsanız, yazmaya başlamadan önce anahtar kelime araştırması yapmak en iyisidir. Bu şekilde, belirli bir miktarda arama hacminin zaten var olduğu anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz. Başka bir deyişle, kişilerin zaten hakkında bilgi aradığı konulara yazabilirsiniz.

Anahtar Kelime Optimizasyonu:

İçeriğinizde maksimum aranabilirlik için anahtar kelimeleri nerede ve nasıl kullanacağınızı bilin. (SEOMoz, sayfa optimizasyonu için harika bir rehber)

İçerik Organizasyonu:

Sitenizdeki içerik mantıklı bir şekilde düzenlenmelidir. Bu sadece SEO için iyi değildir, aynı zamanda sitenizdeki ziyaretçilerin kolayca alakalı diğer içerikleri bulmasına yardımcı olur. (Sitenizde ne kadar uzun süre kalırlarsa o kadar iyidir.)

İçerik Tanıtımı:

Sosyal ağlarda paylaşarak ve içeriğinize bağlantılar kurarak (hem içeride hem de harici sitelerden) oluşturduğunuz yeni içeriğin görünürlüğünü artırın.

SEO İçeriği Türleri

Seo içerik türleri aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

  • Ürün Sayfaları: Bunlar, herhangi bir perakende e-ticaret sitesinin en önemli parçalarından birisidir. İyi bir ürün sayfası hem SEO içeriği hem de kaliteli bir açılış sayfası olarak kullanılabilir.
  • Blog Yazıları: Blog, düzenli bir SEO içeriği akışı oluşturmanın en kolay yollarından biridir. Genel olarak, blog gönderileri daha ilgi çekicidir ve ürün sayfalarından daha fazla bağlantı çekme olasılığı yüksektir, bu nedenle siteniz için bir otorite oluşturmanın harika bir yolu olabilir. (Blogların çok esnek olduğunu ve bu listede aşağıdaki içerik türlerinden herhangi birini barındırmak için kullanabileceğinizi unutmayın.)
  • Makaleler: Haber makalesi, röportaj…Bu, çoğu gazete veya dergi tarzı web sitesinde bulacağınız ana içerik türüdür.
  • Listeler: Bir liste sadece bir yazıdır, ancak bir liste olarak çerçevelemek (“Enerji Faturanızı Düşürmenin 10 Yolu” veya “Google Hakkında Nefret Ettiğim 101 Şey” gibi) taramayı kolaylaştırır. Bu tür başlıklarda, arama sonuçlarında veya sosyal medya yayınlarında da tıklanabilir gözüküyor.
  • Kılavuzlar: Kılavuz, bir şeyin nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak açıklayan daha uzun bir içerik parçasıdır. (Kılavuzlar genellikle birden fazla web sayfasına ayrılır, ancak kullanıcıların isterlerse uzun içeriği tek bir sayfa olarak görüntülemelerine izin vermek için en iyi yöntemdir.) Web sitenize tam bir kılavuz gönderebilir veya bir özet, alıntı gönderebilirsiniz.
  • Videolar: Genel olarak Web’de yazılı makale sayfalarından daha az video vardır; Sonuç olarak, bir makale yerine bir video oluşturarak rekabetçi bir anahtar kelime için ilk sayfada yer almak daha kolay olabilir. Ne tür bir site veya işletme işlettiğinize bağlı olarak, videolar bir kitleyi çekmek ve onlara ulaşmak için harika bir yol olabilir. Ürünlerinizi nasıl kullanacağınıza dair video dersleri oluşturmayı düşünün. Veya işinizle ilgili bir süreci gösterin; örneğin, bir tesisatçı bir lavabonun nasıl açılacağını gösteren bir video yapabilir.
  • İnfografikler: Tek bir konuda çok fazla veri içeren (genellikle grafikler veya grafikler şeklinde) geniş formatlı görüntüler, çok sayıda sayfa görüntüleme ve bağlantı oluşturabilir. Ancak, içeriğin çoğu görüntüye gömülü olduğundan ve bu nedenle arama motorları tarafından metin olarak okunamadığından, sayfanın geri kalanını dikkatlice optimize etmek önemlidir.
  • Slayt Gösterileri: Slayt gösterisi, bir dizi ilişkili görüntüyü göstermenin bir yoludur. Bazen resimler metinden daha önemlidir. Slayt gösterilerinde çok fazla metin kullanmamaya özen gösterin. Gerekirse ilgi çekmek için metinlerinizi resimlerin üzerine yazmanızı öneririm.
  • Terimler Sözlüğü: Yemin ediyorum, terimleri aramak için Google’ı sözlük kullanmaktan daha çok kullanıyoruz. (Sözlüğünüzün nerede olduğunu bile biliyor musunuz?) Özel bir sektörde çalışıyorsanız, iyi oluşturulmuş bir sözlük, bazı arama trafiğini yakalamak için iyi bir yol olabilir. Pişirme terimleri, tıbbi terimler, moda terimleri, mimari terimler … Google artık sözlükleri mazide bırakmayı başardı.
  • Dizinler: Bir dizin, belirli bir konunun etrafındaki sitelere veya kaynaklara bağlantıların kullanışlı bir göstericisidir. Örneğin, bir parfüm üzerine kurulmuş blog sayfası, büyük mağazalardan ülke çapındaki bağımsız mağazalara kadar parfüm alabileceğiniz tüm mağazaların ve web sitelerinin dizini oluşturabilir.
Bunlar, SEO içeriğinin temel türlerinden yalnızca birkaçıdır, ancak bu listenin sizi sınırlamasına izin vermeyin. Çünkü olasılıklar neredeyse sonsuzdur ve her geçen gün bu listeye yenisi eklenmeye devam etmektedir.

SEO İçerik Stratejisi Nasıl Geliştirilir? Yazısı için diğer yazımıza bakabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir