SEO için İçerik Oluşturma Rehberi-2 | Yazılım Eviniz

SEO İçerik Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

SEO içerik stratejinizi tanımlamak ve geliştirmek için dört adım:

Hedeflerinizi tanımlayın

Seo Hedef Tanımlama

Öncelikle hedeflerinizi bir web sitesi veya işletme olarak belirleyin. Web sitenizde satış yapmak mı istiyorsunuz? Sitenizden reklamlar yoluyla para kazanıyor musunuz ve bu nedenle yalnızca trafiği artırmak ve okur kitlesine geri dönmek mi istiyorsunuz? Hedefleriniz, hangi tür içeriğe odaklanmanız gerektiğini belirleyecektir.

Öncelikle ürün satışlarını artırmaya çalışıyorsanız, birincil odak noktanızın hem arama hem de dönüşümler için optimize edilmiş çekici ve bilgilendirici ürün sayfaları olması gerekir. İkincil odak noktanız, ürünlerinizi ne zaman ve nasıl kullanacağınızı, alakalı olan sayfalara bağlanarak (bloğunuzun tamamen kendi kendini tanıtması en iyisidir) gösteren blog içeriği olabilir.

Siteniz bir reklam modelinde çalışıyorsa ve amaç arama yoluyla yeni okuyucular çekmekse, “yapışkanlık” ile zengin içeriğe (örneğin, bilgilendirici, eğlenceli veya her ikisi de bilgilendirici olan uzun biçimli makaleler veya video kaynakları) odaklanmak istersiniz (“Yapışkan” içerikler sitenizi ziyaretçileri daha uzun süre tutar veya geri dönmelerini teşvik eder).

Kitlenizi düşünün

Kitlenizi tanıyın. Anketler ve analitik yazılımınız, tipik ziyaretçiniz veya müşteriniz hakkında daha iyi bir resim elde etmenize yardımcı olabilir. Gelişen pazarlama görevlilerini veya ideal site ziyaretçilerini ve müşterilerini temsil eden karakterleri düşünün. O zaman bu kişilerin ne tür içerik arayacağını düşünün.

Örneğin, C düzeyindeki yöneticileri hedefleyen bir B2B web sitesi işletiyorsanız, daha sonra okumak üzere indirilip kaydedilebilen üst düzey beyaz kağıtlar oluşturmak isteyebilirsiniz.

İşletmeniz gençleri hedef alıyorsa, daha az metin ve daha fazla görüntü ve video içeren sık güncellemeler üzerine odaklanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, sitenizin mobil kullanım için optimize edildiğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Editör takvimi oluşturun

Kimi hedeflediğiniz ve neden olduğu konusunda bir fikriniz olduğunda, bir editöryal takvim oluşturmaya başlayabilirsiniz. Düzenleme takvimi, yeni içeriği ne zaman yayınlayacağınızı ve ne tür bir içerik olacağını belirleyen bir zamanlamadır. Bu, düzenli bir programa bağlı kalmanıza yardımcı olacaktır. Bir bloğunuz varsa düzenli olarak yeni içerik oluşturmak özellikle önemlidir.

Editör takvimi oluşturmak ve bunlara bağlı kalmak için birkaç ipucu:

Outlook’u kullanın (veya Google Takvim’i). Düzenleme takvimini tüm pazarlama ekibinizle paylaşın. Yazarlar için anımsatıcılar ayarlayın, böylece bir son tarih geldiğinde bildirim alacaklar.

Devam eden özellikler oluşturmayı düşünün. Örneğin, bir yemek bloğu her pazartesi etsiz bir tarif yapabilir. Birçok blog, haftada bir kez toparlanmalarla bağlantı kurar. Devam eden her özellik için bir kategori sayfası oluşturun, böylece ziyaretçilerin tümü tariflerinizi bulabilir.

Video ve infograf gibi daha karmaşık içerik türleri oluştururken kendinize bol miktarda zaman verin. Bunlar genellikle mükemmel hale getirmek için birden fazla düzenleme turuna ihtiyaç duyar ve arama için optimize etmek için daha karmaşık olabilir.

Önceden çok fazla planlama yapmayın. Takvimler, pazarlama hedefleri, bütçeler veya personeldeki değişikliklerden dolayı genellikle bir veya iki ay sonra raydan çıkar. Bu nedenle, gelecek yıl için bir program planlamaya çalışmayın.

Analiz et ve yeniden değerlendir

Son olarak, sitenizin analizlerinin üstünde kalın. Neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını görmek için SEO içeriğinizi düzenli olarak analiz edin. Başarı ve katılımın iyi ölçütleri arasında sayfa görünümleri, bağlantılar, yorumlar (blog yazılarında ve diğer içerik türlerinde), sosyal paylaşımlar (Facebook beğenileri, tweetler vb.) Ve dönüşüm oranları bulunur. Analizinizin iki amacı olmalı:

Başarılarınızı inceleyin, böylece bu stratejileri tekrarlayabilirsiniz. Örüntüleri arayın. İzleyicileriniz videoları seviyor mu? O zaman daha fazla video yapın! Editör takviminizi ilerletecek şekilde ayarlayın, böylece gerçekten rezonanslı içerik türlerine daha fazla zaman ve çaba gösterebilirsiniz.

Eski SEO içeriğini güncellemek ve geliştirmek için zaman ayırın. Belirli bir anahtar kelime için bir makaleyi optimize etmeye çalıştıysanız, ancak bu anahtar kelimenin farklı bir varyasyonu için daha fazla

trafik alıyorsa, geri dönün ve yeni anahtar kelime için yeniden optimize edin. Örneğin, bu anahtar kelimeyi başlığa getirerek trafiği önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Şimdilik seo hakkında size bu kadar kısa bilgi yeterli olucaktır. Seo kavramı hakkında çok daha fazla bilgi elde etmek için makaleleri okumayı unutmayın. SEO için içerik oluşturma ve optimize etme hakkında başka sorularınız varsa lütfen yorumlarda bana bildirin.

One Response to SEO için İçerik Oluşturma Rehberi-2
  1. […] SEO İçerik Stratejisi Nasıl Geliştirilir? Yazısı için diğer yazımıza bakabilirsiniz. […]


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir