Marka Tescil, bir işletmedeki mal ya da hizmetin, deiğer rakip işletmelerden ayırmakta olan her türlü işleme verilen isimdir.

Marka Tescili Neler Olabilir?

Kişilerin isimleri, sloganları, özgün şekiller, sayılar ve her türlü işaretler marka tesciline girebilir.

Marka Tescil Kriterleri Nelerdir? 

Marka tescillerindeki en önemli konulardan birisi ise markaya konu olabilecek işaretlerin ayırt edici bir özellik taşımasıdır. Yani herhangi bir marka ya da şekilden tamamen özgün bir biçimde hazırlanmalıdır. Eğer bir marka ya da logonun tescili yapılacaksa, diğer markalardan ayrıt edici özellikleri bulunmalıdır.

Marka Tescili Nerelerde Yapılabilir?

Marka tescili, Türk Patent ve Marka kurumu nezdinde ilgili kurum aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Yetkili kurumlara kaıtlı versmi vekiller ile de yapılabilmektedir. Bir markanın tescil sürecinde, doğru bir araştırma, takip ve bilgi birikimine ihtiyaç duyulur.

Tescilin korunması için, başvuru gerçekleşmiş olduğunuz gün ve saat itibariyle başlangıç olur. Marka tescil başvurusu yapılmasının ardından Türk Patent ve Marka kurumu tarafından gerçekleştirilen başvuru, şartlar yerine getirilip getirilmediği kontrol edilip yazı ile olumlu ya da olumsuz geri dönüt belirtilir.

Marka Tescil Başvurusu Kimler Yapabilir?

Marka tescil başvurusu, ticari olarak faaliyetler bulunan herkes tarafından yapılabilir. Fakat ülkemiz üzerinde yerleşik Paris sözleşmesi taraf olan ülkelerden gerçek ya da tüzel olarak kişiler de marka başvurusu gerçekleştirebilir.

Sizlere bu noktada, iş ortağımız olan İbrahim Bayram liderliğinde ki Balıkesir’in en kaliteli marka tescil firması MİNT Danışmanlığı memnuniyetle tavsiye edebiliriz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir